fb-logo-black

journalism-DSC03590-2

Zenész interjúk

Aerosmithtől Zawinulig

Újságíróként több, mint tizenöt éven át készítettem interjúkat a legkülönfélébb műfajokból ismert külföldi zenészekkel az írott és elektronikus média számára. A beszélgetések nagyrészt a Zenész magazinban, a Blikkben, a Petőfi Rádióban és egy műsorgyártó vállalkozásunk jóvoltából rengeteg helyi rádióban jelentek meg, többnyire a 90-es években. Annak ellenére, hogy a visszajelzések szerint az interjú alanyok és a közönség is szerette ezeket beszélgetéseket, az elhatalmasodó időhiány miatt egyre ritkábban tudtam velük foglalkozni.

Bővebben...

Zawinul Syndicate, 1993

Szegő Mihály, az MTV Swing produceri irodájának vezetője valószínűleg nem is sejti, milyen jót tett a magyar zenésztársadalomnak és néhány száz jazzkedvelőnek azzal, hogy közreműködésével létrejött a PeCsa szabadtéri színpadán minden idők egyik legnagyobb zeneszerzőjének, Joe Zawinulnak és zenakarának, a Zawinul Syndicate-nek fellépése.

ZM93-09 Zawinul SyndicateZawinult az egyik leginventívebb és legmerészebb szintetizátor-úttörőként tartják számon. Az, hogy a hetvenes években az Oberheim, az ARP, a Prophet és néhány más sci-fi fegyver neve egyre gyakrabban fordult elő különböző lemezborítókon, nem kis mértékben Zawinul hatásának volt köszönhető. Az új hangok és játékmó­dok keresése során nagyon hamar kialakította senki máséval össze nem téveszthető, utánozhatatlan stílusát. A szintetizátorokban rejlő összes lehetőség érdekelte, a hangszíneken kívül a sequencerek, a speciális han­golások és sok más, akkoriban nem tel­jesen nyilvánvaló felhasználási ötlet. A jazz- és rockzenészek mindig nagy várakozással fogadták a Weather Report új lemezeit, ahol Zawinul bizonyította, hogy mindezeket az új technikai lehetőségeket lehet maximálisan a zenének alárendelve is használni el­kerülve az öncélúság legcsekélyebb jelét. A Weather Report egy olyan korszaknak volt egyik meghatározó zenekara, amelyet a jazz-rock születése és fénykora jellemez, amikor erre a műfajra figyelt az egész zenészvilág, és a közönsége is ekkor volt a legnagyobb. Akkor úgy tűnt: ennek az irányzatnak határtalanok a lehetőségei. Azóta eltelt tíz-húsz év, és sajnos kiderült, hogy a történet nem egészen így alakult.

Az új iránti igény Zawinult is változtatásra ösztönözte. A Weather Report után a rövid életű Weather Update-et követte a jelenlegi zenekar, a Zawinul Syndicate. Ennek a felállásnak a megváltozott körülmények között már nem az iránymutatás a célja, hanem elsősorban a zenélés öröme. A mai zene sajátságos helyzetének következtében azonban ezzel a látszólag szerény céllal is irányt mutatnak: a minden műfajra kiterjedő agyatlan prostituálódás légkörében az egyik olyan társaság maradtak, akikről elhihető, hogy nem a minél nagyobb nézőszám vagy a minél nagyobb pénz utáni vágy hajtja ki őket a színpadra.

Mivel a koncert egy részét a tévé kétszer negyvenöt percben sugározni fogja, csak néhány benyomást írok le. Remélhetőleg a televíziós hang minősége elég jó lesz, és visszaadja a helyszínen hallottakat.

Először is egy nem zenei észrevétel. Zawinul mindig ügyelt arra, hogy a zenekara ne egy zenei professzorokból álló unalmas társaságként hasson a színpadon. Ezt a budapesti koncert is bizonyította, ahol az e műfajban máshoz szokott, kissé merev közön­séget is sikerült kizökkenteniük depresszív hangulatából. Ezt valószínűleg a tévéműsor is igazolja majd. A zenekar szemmel láthatóan jól érezte magát ezen az estén, aminek a nézők voltak a legnagyobb haszonélvezői. A jó színpadi hangulatot még az sem tudta elrontani, hogy a vocoder jóval a koncert vége előtt elhallgatott, és többé nem is szólalt meg.

(Joe Zawinul: - Én nem tudom, de valahogy az ilyen országokban, mint például Portugália, Lengyelország vagy Magyarország, valami baj van az áramszolgáltatással, mindig ezeken a helyeken van a legtöbb technikai gondunk.)

Zawinul zenekaraiban általában elég sokféle hátterű zenész működik közre, és ezt a hagyományt a mostani felállás is megőrizte. A basszusgitáros, Gerald Veasley ebben a zenekarban vált híressé, de azóta keresett sessionzenészként játszott többek között a Special EFX-szel, és ezzel a zenekarral már korábban is járt Magyarországon. Bármilyen stílusban képes megszólalni, de egyéniségének két fontos eleme az afrikai és a spanyol zenéhez való vonzódása. Azt hiszem, nem sok basszusgitárost hallhattunk korábban flamencót játszani. Ő a zenekar első számú show-manje.

Rodney Holmes dobos szintén játszott már nálunk. Annak ellenére, hogy kb. tizenhárom évesnek néz ki, valójában huszonhat, és már a Zawinul Syndicate előtt is egész szép karriert futott be, olyanokkal játszott, mint például Randy Brecker, Victor Bailey.

Bobby Thomas jr. ütőhangszeres tagja volt a Weather Report legjobb, legsikeresebb felállásának, aztán onnan kiválva teljesen eltűnt Iegaláhb tíz évre. Mivel ő az egyik legegyénibb ütős, akit három hang után azonnal meg lehet ismerni, visszatérése Zawinul mellé nagyon jót tett a zenekarnak. Engem elsősorban a kiesett tíz év érdekelt:

- Párizsba mentem, mert teljesen elegem lett Amerikából. Tévéreklámokhoz írtam zenéket, volt zenekarom, énekeltem -tudod, eredetileg énekelni tanultam- és festettem, mert festő is vagyok. Nagyon jól éreztem magam ezek alatt az évek alatt.

- Vagy olyan jó festő, mint ütőhangszeres?

- Igen.

- Elhiszem, de ha lehet, akkor ezt a zenekart egy darabig ne hagyd ott.

- Nem fogom. Ez most egy új helyzet, amit élvezek, de a párizsi időszakra nagyon szívesen emlékszem vissza.

A zenekar legújabb tagja az indiai Amit Chatterjee, aki Bobby Thomasszal játszott együtt, és Bobby ajánlotta be Zawinulnak. Ezzel kapcsolatban jutott eszembe az a történet, hogy Omar Hakim annak idején állítólag úgy lett tagja a Weather Reportnak, hogy Zawinul nem is hallotta játszani. Amint azt Chatterjeetől megtudtam, a történet igaz, sőt:

- Én is úgy kerültem a zenekarba, hogy Zawinul nem hallott korábban rólam. Bobby szólt neki, hogy itt egy olyan gitáros, akit keres, és ő elhitte neki. Egyébként Bobbyt Jaco Pastorius juttatta be a Weather Reportba úgy, hogy Zawinul nemcsak nem ismerte őt, hanem a zenekar éppen akkor nem is keresett ütőhangszerest.

- Megijedtél, amikor megtudtad, hogy bekerültél?

- Teljesen. Meg kellett tanulnom egy kétórás műsort, és utána elmennem Zawinul lakására, ott találkoztunk először. Már lekötött koncertdátumaik voltak. Lementünk a stúdiójába, és háromnegyed órát improvizáltunk, olyan zenéket, amiket nem is tanultam meg. Annyira támogató légkört teremtett, hogy nagyon hamar feloldódtak a félelmeim.

- Játéktechnikádon nagyon hallani, hogy Indiából jöttél. Tanultál játszani valamilyen indiai hangszeren?

- Igen, párhuzamosan tanultam indiai és európai zenét, és szitáron a mai napig is rendszeresen játszom.

- Érdekes volt látni, hogy a színpadon milyen finom mozdulatokkal kommunikáltatok. Használtok előre megbeszélt jeleket?

- Vannak olyan jelek, amiket mindnyájan ismerünk, és vannak olyanok, amiket csak Joe és Rodney. Nekik nagyon jól kell értenüik egymást, mert ebben a zenében a ritmus alapvető fontosságú.

- Úgy láttam, elég jó hangulatban játszottatok. Te hogyan értékeled ezt az estét?

- A mai egy egészen jó koncert volt, mindenki jól érezte magát. Joe azt mondja, hogy a Weather Report óta most először van olyan zenekara, amivel igazán elégedett. Azt hiszem, a többiek is élvezik a játékot, úgyhogy ez most egy kimondottan boldog zenekar.

A boldog zenekar vezetője a koncert végén anyanyelvén, németül szólt a közönséghez, és azzal búcsúzott, hogy a nagymamája kaposvári. Ehhez az információhoz az öltözőben még ennyit tett hozzá:

- Azt hiszem, Magyarországon még mindig többen tudnak németül, mint angolul, mert ennek van erősebb hagyománya, ezért váltottam németre. A nagymamámat sajnos elég korán elveszítettem, így a magyar nyelvet sem tanulhattam meg, mindössze egy pár szót tudok, de azért ez a rokonság mégis része a kultúrámnak.

Az egyik legnagyobb szintetizátorost muszáj volt a felszereléséről is megkérdezni.

- Láttam, hogy elég sok régi analóg hangszert is használtál, amiket a koncert előtt fülre hangoltál be. Az egyik legméretesebb analóg darab egy nagy doboz volt, billentyűk nélkül. Mi volt ez?

- Egy Rhodes Chroma Expander. Nem hiszem, hogy túl sokan használják mostanáhan.

- A felszerelés legegyedibb darabja a MIDI-s fúvós hangszer volt.

- Tényleg egyedi, mert ez az egy van belőle a világon, Pepe a neve. A KORG gyártotta, az én terveim szerint, egyébként negyvenezer dollárba került. A Pepe átmenet egy fúvós hangszer és a harmonika között. Gyerekkoromban Ausztriában először harmonikázni tanultam, és már régóta gondolkoztam egy olyan hangszeren, amelyiknél a billentyűk elrendezése olyan, mint a harmonikáé.

- Ki állítja elő a hangszíneidet?

- Az analógokat a mai napig én, a digitálisakhoz van jó segítőtársam. Sok időt töltöttem a hangszínek előállításával, mert ha van egy megfelelő hangszínem, akkor az mindig nagy inspirációt adott.

- Hallottam különböző szintetizátorokban olyan, vagy hasonló hangszíneket, mint amiket tőled ismerhettünk meg. Elég érdekes, hogy volt közöttük egy csomó olyan, amin akárki játszhatott, telje­sen használhatatlannak tűnt, ugyanakkor a Weather Reportban kimondottan jónak hatott.

- Ezt igazán köszönöm. Éppen az a célom, hogy a legkülönbözőbb hangokat is zeneien, illetve emberien tudjam megszólaltatni.

- A Zawinul Syndicate utolsó albuma, a Lost Trihes óta nagyon hosszú idő telt el. Mikor lesz végre új lemez?

- Idén ősszel. A tavalyi évben egy afrikai énekes, Salif Keita lemezét csináltam meg, nem ismered?

- Sajnos nem, csak olvastam róla.

- Kár, pedig szerintem nagyon jól sikerült.

- Szoktál zenét hallgatni? (A kérdés nem is olyan hülye.)

- Nem. Csinálni szoktam a zenét. Sajnos a mai zenéken nincs mit hallgatni, semmi új nincs bennük.

- Mi a véleményed arról, hogy sok zenekar régi zenékből samplerrel levett mintákból összegányolt hulladékot gyárt, és ezért nagy pénzt kaszál? Weather Report-felvételek is elég gyakran esnek áldozatául az ilyen módszereknek.

- Nem érdekel az egész, úgysem tudok változtatni semmin, inkább teszem a dolgomat és kész.

- Ez után a turné után mikor hallhatunk megint Európában?

- A turnénak három hét múlva vége, utána pedig szeptember 12-én Linzben lesz a bemutatója egy szimfonikus darabomnak, amiben a Syndicate-ból Amit és Bobby is részt fog venni. A darab egy remekmű, szerintem gyere el Linzbe, és hallgasd meg.

- Örülök az őszinte értékelésnek, mármint hogy nem akarsz álszerény lenni.

- Talán elég öreg vagyok már ahhoz, hogy ne kelljen álszerénynek lennem...

(Zenész magazin, 1993.09.)